Nov pilotni projekt v Sloveniji si prizadeva vzpostaviti strukturirano in varno okolje za ranljive otroke z uporabo preizkušenih načel programa Icehearts, ki izvira iz Finske. Cilj projekta je ustvariti dolgoročne, zaupne odnose med otroki in mentorji ter z uporabo športa kot orodja za osebnostno rast, preprečevati socialno izključenost.
Glavni cilji projekta so:
- Izboljšanje samopodobe otrok: Projekt bo z uporabo športnih dejavnosti krepil občutek lastne vrednosti pri otrocih, ki se pogosto soočajo z izzivi na čustvenem in socialnem področju.
- Spodbujanje boljšega duševnega zdravja: Poseben poudarek bo na podpori duševnemu zdravju otrok, saj bodo skozi redno udejstvovanje v športu razvijali veščine za soočanje s stresom, tesnobo in drugimi čustvenimi težavami.
- Pozitivna platforma za medsebojno interakcijo: Udeleženci bodo preko ekipnih športnih dejavnosti pridobili možnost razvijanja socialnih veščin, sodelovanja in reševanja konfliktov na pozitiven način.
Pilotno testiranje:
Projekt bo pilotno testiran med šolskim letom 2024/2025, ko bodo športne aktivnosti, organizirane po Icehearts modelu, izvedene na lokalni ravni. Program bo vodila Športna unija Slovenije, ki bo skrbela za usklajenost aktivnosti z načeli Icehearts in bo nudila mentorsko podporo za otroke. Pilotno testiranje bo izvedeno v več krajih po Sloveniji v tesnem sodelovanju s centri za socialno delo in lokalnimi športnimi društvi.
Namen pilotnega projekta je prilagoditi mednarodno uspešen model slovenskemu okolju in preveriti njegovo učinkovitost v podpori ranljivih otrok pri njihovem osebnem in socialnem razvoju. S to pobudo Slovenija vstopa v mrežo držav, ki prepoznavajo pomen dolgoročne podpore otrokom in pomen športa kot ključnega elementa za gradnjo zdrave, samozavestne in vključujoče družbe.