
8. oktobra 2024
Zdrava vadba v ŠD Šentvid-Ljubljana
Program Zdrava vadba je skrbno načrtovan večmesečni program telesne vadbe. Vadba je potekala v več terminih tedensko po eno uro…
Preberi več8. oktobra 2024
Program Zdrava vadba je skrbno načrtovan večmesečni program telesne vadbe. Vadba je potekala v več terminih tedensko po eno uro…
Preberi več20. septembra 2024
V Športnem društvu T.E.A.M. program Zdrava vadba poteka v obliki kineziološke vadbe. Namenjena je posameznikom, ki se soočajo z raznimi…
Preberi več24. julija 2024
V Športnem društvu Rekreativček program Zdrava vadba izvajajo v Ajdovščini. Za izvedbo dvostopenjskega programa skrbita dva strokovna delavca. Cilj programa…
Preberi večZnak kakovosti Zdravo društvo
Na Športni uniji Slovenije smo zasnovali znak kakovosti Zdravo društvo z namenom vzpostavitve nacionalne mreže športnih organizacij, ki ponujajo strokovno podkovane in kakovostne športnorekreativne programe za krepitev in ohranjanje zdravja. Glavni cilj projekta je promocija redne, organizirane in strokovno vodene telesne vadbe, ki poteka po vsej Sloveniji.
Povezovanje “športa za vse” in zdravstva
Projekt stremi k sodelovanju športnih organizacij s centri za krepitev zdravja (CKZ-ji) in zdravstveno-vzgojnimi centri (ZVC-ji). S tem želimo vzpostaviti regijsko razpršeno mrežo vadbenih programov, ki ustrezajo strokovnim standardom na kadrovskem in vsebinskem nivoju ter spodbujajo promocijo zdravega načina življenja.
Z znakom kakovosti nagrajujemo športne organizacije, ki:
Certifikat Zdravo društvo se podeljuje za obdobje dveh let, organizacije pa ga pridobijo glede na izpolnjevanje določenih kriterijev.
Cilji projekta
S projektom želimo povečati dostopnost kakovostnih vadbenih programov, prispevati k dolgoročnemu izboljšanju zdravja prebivalstva in okrepiti povezavo med športno in zdravstveno stroko.
Kriteriji so namenjeni orientaciji športnim organizacijam pri zasnovi novih športnih programov ter ohranjanju kakovosti že obstoječih in predstavljajo osnovo za podeljevanje znaka kakovosti Zdravo društvo.
Športna unija Slovenije uvršča projekt Zdravo društvo v preventivni sistem svojega delovanja na področju športa za vse usmerjenega v zdravje. Organizirani šport za vse je namreč primeren za izpolnjevanje zahtev po kakovosti v sklopu celostne krepitve zdravja, saj omogoča socialno integracijo ter druge pozitivne učinke.
Z uvedbo znaka kakovosti si prizadevamo, da bi društva zagotavljala strokovno vodene, kakovostne in zdravju koristne vadbe, ki temeljijo na preverjanju gibalne učinkovitosti ter stalnem izboljševanju programov. Vsak program mora biti jasno zasnovan, ciljno usmerjen in prilagojen specifičnim skupinam udeležencev glede na starost, spol in funkcionalne sposobnosti.
Športna unija Slovenije na osnovi izpolnjevanja kriterijev podeli znak kakovosti za obdobje dveh (2) let.
Kriteriji za pridobitev znaka kakovosti:
1. Celostno zastavljen program
Program mora biti jasno strukturiran, prilagojen določeni ciljni skupini ter vsebinsko usmerjen v izboljšanje telesne pripravljenosti ali preprečevanje zdravstvenih težav. Prav tako mora vključevati promocijo zdravega življenjskega sloga.
2. Enotna organizacijska struktura vadbe
Za dolgoročne učinke je pomembna redna in kontinuirana vadba. Programi morajo trajati vsaj 10 ur (tečaji) ali 80 ur letno (redna vadba). Skupine ne smejo biti prevelike, priporočeno je največ 20 vadečih na vaditelja.
3. Kompetentnost strokovnih delavcev
Vaditelji in trenerji morajo imeti ustrezno izobrazbo ali strokovno usposobljenost ter se redno izobraževati v okviru ŠUS Akademije ali drugih relevantnih institucij.
4. Stalen nadzor kakovosti
Organizacije morajo zagotavljati redno spremljanje in poročanje o izvajanju programov, vključno s pripravo poročil in fotografij ter promocijo aktivnosti na spletnih straneh in družbenih omrežjih.
5. Vloga društva kot partnerja v projektu
Društva se aktivno povezujejo z lokalnimi ustanovami, kot so zdravstveni domovi, šole, domovi za starejše, ter sodelujejo pri promociji zdravja in gibanja. Posebej je priporočljivo povezovanje s Centri za krepitev zdravja (CKZ) in Zdravstveno-vzgojnimi centri (ZVC) pri izvedbi dogodkov in predstavitev programov.
Cilj projekta
Z uvedbo znaka kakovosti Zdravo društvo si Športna unija Slovenije prizadeva, da bi čim več organizacij ponudilo strokovno vodene, dostopne in kakovostne športne programe, ki prispevajo k boljšemu zdravju in kakovosti življenja vseh prebivalcev.
Za več informacij o nacionalni mreži Zdravo društvo vam je na e-naslovu: ana.radivo@sportna-unija.si na voljo Ana Radivo, sekretarka za programske zadeve.