Uvodni sestanek projekta Erasmus+: The Real European Sport Model

Objavljeno

1. februarja 2025
Mednarodno, Splošno
Urejena

Evropski športni model se že desetletja razvija v smeri, ki pogosto daje prednost tekmovalnemu in profesionalnemu športu, medtem ko se rekreativne in netekmovalne oblike športne aktivnosti pogosto znajdejo na obrobju sistemskih rešitev. Projekt The Real European Sport Model, ki se je začel z januarjem in bo trajal 36 mesecev, si prizadeva osvetliti te razlike in ponuditi celovito podlago za razpravo o prihodnosti evropskega športa. Sofinanciran je s strani Evropske Unije v okviru programa Erasmus+ Sport.

Projekt bo temeljil na analitičnih raziskavah, dokazih in primerih dobre prakse, ki bodo podali realno sliko obstoječega modela ter predlagali alternative za njegovo izboljšanje. Ključni cilj je prispevati k bolj reprezentativnemu sistemu, ki bi presegel monopolni piramidni model in ga nadomestil s pristopom, ki upošteva različne ravni športne udeležbe. V okviru projekta se bo strokovno ocenil t.i. “cerkveni model”, ki ločuje tekmovalni šport, organiziran v hierarhično strukturo, od rekreativnih dejavnosti, katerih primarni cilji so zdravje, druženje in izobraževanje. Takšen pristop omogoča večjo vključenost, dostopnost in prilagodljivost športnega sistema ter poudarja pomen športa za vse, ne le za vrhunske športnike.

V četrtek, 30. januarja 2025, je potekal prvi sestanek partnerjev na projektu, kjer so se predstavniki organizacij dogovorili o ključnih korakih za nadaljnje delo. Sestanka sta se udeležila tudi mag. Patrik Peroša, generalni sekretar, in Matej Sitar, podpredsednik, ki sta predstavila prispevek Športne unije Slovenije k projektu in poudarila pomen vključevanja rekreativnega športa v širšo evropsko športno politiko.

Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.

Podporniki

Nazaj