Včeraj je v Ljubljani potekala delavnica Icehearts Europe, ki je združila mentorje in ključne deležnike iz različnih evropskih držav. Namen delavnice je bil zagotoviti celovit vpogled v model Icehearts ter omogočiti udeležencem, da pridobijo praktične veščine in znanja za lokalno implementacijo programa. Icehearts, ki izvira iz Finske, je program namenjen preprečevanju socialne izključenosti otrok iz ranljivih skupin, pri čemer uporablja šport kot sredstvo za krepitev socialnih in čustvenih veščin.
Glavni poudarki delavnice
Dogodek se je začel s podrobno predstavitvijo modela Icehearts, kjer so udeleženci spoznali zgodovino, filozofijo in dolgoročne cilje programa. Predstavljene so bile ključne vrednote Icehearts, kot so pomembnost športnih ekip pri gradnji skupnosti, čustvena odpornost otrok ter celostna podpora, ki vključuje sodelovanje z družinami in lokalnimi skupnostmi. Poseben poudarek je bil na vlogi mentorjev, ki otrokom zagotavljajo stalno oporo in vodstvo od otroštva do adolescence.
V prvem delu delavnice so se udeleženci osredotočili na razumevanje ključnih odgovornosti mentorjev, vključno z:
- Vzpostavljanjem zaupanja med otroki in njihovimi družinami,
- Pomočjo pri izobraževalnem napredku,
- Spodbujanjem razvoja socialnih veščin in čustvene stabilnosti,
- Nudenjem neprekinjene podpore pri vsakodnevnih izzivih ter kriznih situacijah,
- Sodelovanjem z lokalnimi skupnostmi in socialnimi službami za vzpostavitev celostnega sistema podpore.
Skupinske razprave in praktične rešitve
V drugem delu dogodka so bili udeleženci razdeljeni v manjše skupine, kjer so razpravljali o konkretnih izzivih in priložnostih za implementacijo programa Icehearts na lokalnem nivoju. Skupine so se osredotočile na tri ključne teme:
- Priložnosti za lokalno implementacijo Icehearts,
- Vloga lokalnih športnih klubov pri izvajanju programa,
- Izzivi, s katerimi se lahko soočijo pri uvajanju Icehearts.
Na zaključku dogodka so udeleženci predstavili glavne ugotovitve in predloge iz skupinskih razprav, ki bodo pomagale vodstvu Icehearts pri nadaljnjem prilagajanju strategij za širitev programa v različnih lokalnih okoljih.
Pozitivni izidi delavnice
Delavnica je bila izjemno uspešna in je mentorjem ter drugim deležnikom zagotovila pomembne veščine, potrebne za učinkovito delo z otroki iz ranljivih skupin. Med ključnimi izidi delavnice so:
- Izboljšano razumevanje modela Icehearts in njegovega holističnega pristopa,
- Jasna opredelitev odgovornosti mentorjev, kar bo prispevalo k večji doslednosti pri izvajanju programa,
- Izmenjava dobrih praks in sodelovanje med mentorji iz različnih držav,
- Razvoj lokalnih strategij za implementacijo programa Icehearts,
- Ozaveščenost o možnih izzivih pri izvajanju programa ter priprava na njihovo reševanje,
- Izboljšane socialne in čustvene podporne veščine mentorjev.
Dogodek je bil pomemben korak k širjenju modela Icehearts v evropskem prostoru in prilagajanju programa lokalnim skupnostim. Mentorji in deležniki so s pridobljenim znanjem in izkušnjami še bolj pripravljeni pomagati ranljivim otrokom ter ustvarjati pozitivne in trajne spremembe v njihovih življenjih.