Športna unija Slovenije je pričela z implementacijo pilotnega testiranja mednarodnega projekta STAY!, ki je namenjen preprečevanju izstopa najstnic iz športnih aktivnosti. V pilotno fazo so vključena štiri športna društva iz različnih delov Slovenije, ki bodo skozi različne aktivnosti preizkusila inovativne pristope za izboljšanje zadrževanja deklet v športu. Projekt STAY! se osredotoča na razvoj okolja, v katerem se mlade športnice počutijo vključene, motivirane in podprte pri svojem športnem udejstvovanju. V ta namen bodo sodelujoča društva izvedla različne programe, kot so mentorski sistem, rekreativne športne vadbe, organizacija dogodkov v športnem klubu in delavnice za razvoj življenjskih veščin.
Med ključnimi ukrepi pilotnega testiranja so:
– Mentorski program, kjer bodo starejše igralke prevzele vlogo mentoric mlajšim športnicam.
– Organizacija dogodkov, v katerih bodo najstnice prevzele aktivno vlogo pri načrtovanju in izvedbi klubskih aktivnosti.
– Rekreativni treningi, prilagojeni dekletom, ki želijo ostati povezane s športom brez pritiska tekmovanj.
– Delavnice na teme psihološke pripravljenosti, prehrane in upravljanja časa, ki bodo pripomogle k celostnemu razvoju športnic.
Cilj je ustvariti okolje, v katerem bodo dekleta čutila pripadnost športni skupnosti in imele možnosti za osebni razvoj tudi izven tekmovalnega športa. Pilotna testiranja bodo pomemben korak k trajnostnim rešitvam, ki bodo dolgoročno prispevale k večji vključenosti deklet v šport. Pilotno testiranje bo potekalo več mesecev, v tem času pa bodo sodelujoča društva spremljala udeležbo, motivacijo in splošno zadovoljstvo deklet v programu.
Projekt STAY! je sofinanciran v okviru programa Erasmus+ in združuje partnerje iz več evropskih držav, ki se soočajo s podobnimi izzivi pri vključevanju deklet v šport. Pridobljene izkušnje iz pilotnega testiranja bodo tako služile kot primer dobre prakse tudi v širšem evropskem prostoru.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.