V okviru Erasmus+ projekta STAY! je bilo pripravljeno poročilo o izvedbi intervjujev s fokusnimi skupinami, ki so bili osredotočene na razloge za osip mladih iz športa, vlogo športnih organizacij pri preprečevanju tega pojava ter ključne spretnosti in znanja, ki jih športni delavci potrebujejo za
učinkovito zadrževanje mladih v športu.
Fokusne skupine so bile izvedene v več evropskih državah, vključno s Slovenijo, Nemčijo, Italijo, Bolgarijo, Nizozemsko in Hrvaško. Sodelovali so trenerji, športni menedžerji in drugi strokovnjaki, ki neposredno delajo z mladimi športniki. Cilj raziskave je bil pridobiti poglobljene vpoglede v izzive in
možne strategije za zmanjšanje osipa ter razviti priporočila za športne klube in organizacije.
Ključne ugotovitve poročila so sledeča:
- Mladi najpogosteje izstopajo iz športa zaradi organizacijskih težav v klubih, časovne obremenitve zaradi šole, socialnih pritiskov ter finančnih ovir.
- Športne organizacije igrajo ključno vlogo pri ustvarjanju vključujočega in podpornega okolja, ki mladim omogoča dolgoročno športno udejstvovanje.
- Trenerji in športni delavci potrebujejo dodatna znanja s področja motivacije, psihološke podpore, učinkovite komunikacije ter prilagajanja programov različnim ciljnim skupinam.
- Posebno pozornost je treba nameniti višjim stopnjam osipa pri dekletih ter iskanju načinov, kako jih spodbuditi k daljšemu udejstvovanju v športu.
Na podlagi ugotovitev so bile oblikovane konkretne priporočene strategije, kot so prilagodljivi urniki, finančna pomoč za socialno ogrožene, mentorstvo, izboljšanje komunikacije s starši ter večja vključenost skupnosti v športne programe.
Poročilo predstavlja pomemben korak v razvoju politik in programov za zmanjšanje osipa mladih iz športa ter bo uporabljeno kot podlaga za oblikovanje izobraževalnih vsebin in strategij v okviru projekta STAY!.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.